SPLOŠNE ZNAČILNOSTI:
Teža: 34 kg -39 kg
Višina: za samice je idealna plečna višina 58,5 cm, za samce pa 63,5 cm
Barva: siva, črna, bela, sivo-črna z belimi lisami Dolžina dlake: srednje dolga
Odpadanje dlake: močno
Življenjska doba: 12 – 15 let
Bivalni prostor: hiša z velikim vrtom, v stanovanju potrebuje več dnevne aktivnosti zunaj
Velikost legla: 5 – 6 mladičev
OPIS PASME
Aljaški malamut je izredno lep pes, vendar premore veliko več kot le izgled. To je pes z veliko energije, ki vedno želi ugoditi svojemu lastniku. Malamutovi predniki izvirajo iz aljaškega plemena Mahlemut, kjer so bili del vsakodnevnega življenja kot delovni in lovski psi, ter psi za družbo. Vzgojeni so bili za vleko sani in težkih tovorov. Kasneje so malamute skušali križati z drugimi pasmami, vendar so bili vsi poskusi neuspešni. Zaradi tega je ta pasma ena izmed najstarejših na svetu, kar potrjuje tudi njen DNK. Aljaški malamut je doživel slavo kot pogosto opisana pasma v knjigah Jacka Londona in Rudyarda Kiplinga.
KARAKTER
Aljaški malamut je pes z veliko energije. Kot mladiček zahteva veliko pozornosti in aktivnosti, odraste pa v zrelega, odgovornega in umirjenega psa. Ti psi so zelo inteligentni, vendar znajo biti tudi samosvoji in trmasti. Znani so po tem, da se včasih ne odzovejo na klic. To niso psi, ki bi čuvali vašo hišo, saj vsakega prišleka veselo pozdravijo. Kljub temu pa bodo zvesti svojemu lastniku, pogosto vam bodo izkazovali ljubezen in na splošno bodo zaupali vsakemu človeku, ne pa tudi vsaki živali. Aljaški malamut skoraj nikoli ne laja, pogosteje se oglaša z zavijanjem. Če čez dan nima dovolj fizične in mentalne zaposlitve, vam bo v nekaj urah uničil lastnino, nagnjen pa je tudi h kopanju lukenj, da se v njih ohladi ali pa iz samega dolgčasa.
AKTIVNOST
Ti psi so bili vzrejeni za vleko težkih tovorov, zato potrebujejo veliko vsakodnevne aktivnosti. Vsak dan potrebujejo vsaj enourni sprehod poleg tega pa še nekaj časa za igro. To so psi, ki jih morate zaposliti, drugače bodo postali uničevalni. V vročih dneh zmanjšajte aktivnosti.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Aljaški malamut je znotraj zelo aktiven, zato ni primeren za stanovanje. Za tega psa potrebujete vsaj ograjen vrt. Če živite v naselju, poskrbite za ograjo z globokimi temelji, saj malamuti radi kopljejo in si brez težav izkopljejo luknjo pod ograjo. Zaradi svojega kožuha z lahkoto prenašajo nizke temperature, v visokih temperaturah pa poskrbite, da ima ta pes dovolj sence in vode.