SPLOŠNE ZNAČILNOSTI:
Teža: okrog 3 kg
Višina: okrog 25 cm
Barva: bela z rdečimi ali črnimi lisami; barvna simetrija obraza
Dolžina dlake: dolga, bujna, svilnata
Odpadanje dlake: zmerno
Življenjska doba: do 15 let
Bivalni prostor: hiši pes, življenje z družino
Velikost legla: 1 – 3 mladički
OPIS PASME
Domneva se, da so bili predniki china darilo Koreje Japonskemu dvoru, že v letu 732. V 16.stoletju je bila pasma prinešena tudi v Anglijo, v 18. stoletju pa še v Ameriko. Danes menimo, da je pasma kitajskega porekla. Beseda ˝ Chin ˝ izhaja iz kitajske besede ˝pes˝, pomenila pa naj bi križanca med psom in mačko. Kot kaže, so Kitajci oziroma Japonci pravzaprav hoteli ustvariti pse, ki naj bi po videzu in vedenju spominjali na mačko. Ti psi so znani na japonskih slikarijah do 7. stoletja našega štetja, imeli so jih predvsem pomembneži, posebej pa so bili pri srcu damam. Pasma ima celo kraljevo zgodovino – kraljica Alexandra jih je imela v lasti 261. Danes so na Japonskem med najbolj priljubljenimi psi, pri nas pa je japonski chin (japonski španjel) še vedno razmeroma zelo redek in neznan.
KARAKTER
Japonski chin je živahen, ljubeč, odziven, zvedav, nežen, igriv pes za v naročje, ki je zelo zvest svoji družini. V gibanju se izraža kot ponosen in samozavesten pes. Japonski chin je inteligenten, po karakterju je precej podoben mačkam, saj nadvse rad pleza po kavču in se skriva v najbolj oddaljene kote, rad pa se tudi uči izvajanja trikov. Ob tujcih in v novem okolju je običajno zadržan. Japonski chin skorajda ne laja, vendar se zelo ljubko oglaša – značilno za to pasmo. Je hitro učljiv in daje občutek, da vse razume, Na hišno čistočo se navadi z malo truda in je izjemno srečna v krogu svojih družinskih članov.Vendar pozor, ti ljubki psički imajo kljub vsemu naštetemu, seveda tudi svoje slabe plati: smrčijo, spuščajo pline in so znani po »obratnem kihanju«.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Potrebujejo relativno malo aktivnosti, dnevni sprehod ali še bolje, malce tekanja. Kot vsi psi, pa tudi oni obožujejo družabne igre in krajše izlete v naravo.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Odlični psi za stanovanje, saj ne potrebujejo veliko gibanja. To niso zunanji psi, zato naj kljub temu, da so čez dan z nami na vrtu, noči preživljajo znotraj hiše. Ne marajo biti sami, zato bodite pozorni, da jih za dlje časa ne puščate samih. Ta pasma je zelo primerna tudi za starejše ljudi, ki si želijo hkrati umirjenega in obenem živahnega klovna v hiši.